Privatizace veřejných informací

Posted by admin on February 26, 2013

Počátkem letošního roku se začíná na českém internetu objevovat nový nešvar - privatizace veřejných informací.

Oč se vlastně jedná

Představte si, že zastáváte nějakou funkci ve státním aparátu - na úřadě, v rozpočtové či příspěvkové organizaci. Z titulu své funkce máte nějaké informace, které sice nejsou tajné, ale vy je z nějakého důvodu nesdělíte veřejnosti přímo na tiskové konferenci nebo na webu svého úřadu, ale vypustíte je zadními dvířky - na své soukromé stránce nebo na facebookovém profilu.

Příklad první

Amnestie prezidenta republiky. V. Klaus se o ni zmínil v novoročním projevu, ale podrobnosti zveřejnil na webu klaus.cz a nikoli na webu hrad.cz. Zdánlivě je to nepodstatný detail, ale ve skutečnosti bychom se nad tím měli zamyslet.

Kdyby v prosinci uvedl, že zvažuje v lednu amnestii nebo oznamoval, že vydal novou knihu - a napsal to na web klaus.cz, pak je to v pořádku. Úvahy jedince tam patří, ale podrobnosti k tak závažnému kroku jako je amnestie, měly viset v prvé řadě na webu instituce, kterou V. Klaus zastupuje. On nevyhlásil amnestii jako V. Klaus, vyhlásil ji z titulu své prezidentské funkce.

 

Příklad druhý

Web ČTK (České noviny.cz) a ČT 24 informovaly o gorilí samici Kambě: "Nejstarší gorila pražské zoologické zahrady Kamba dnešní těžký porod přežila, její mládě ale zřejmě ne. Ředitel zahrady Miroslav Bobek na svém facebookovém profilu uvedl, že se gorila probírá z narkózy. Zároveň naznačil, že mládě nepřežilo."

Proč ředitel informuje své přátele na facebooku místo aby použil oficiální cestu? Neřeknu, kdyby byl 100% vlastníkem pražské ZOO, pak ať si informuje koho chce a jakoukoli cestou, ale on vlastníkem pražské ZOO není, je to úředník.

 

Že je to jedno? Není!

Asi bychom se tvářili jinak, kdyby například náčelník generálního štábu armády na svém soukromém webu nebo facebooku oznámil kamarádům, že armáda bude mít v ulicích pražského Žižkova týdenní manévry s ostrou municí, tak ať si dají pozor... Asi bychom nad tím jen tak nemávli rukou, že?

Jistě, je to příklad totálně přitažený za vlasy, ale snad díky němu alespoň někdo pochopil, oč mi v tomto článku šlo.

 

Ať už zastáváte jakoukoli funkci, měli byste být natolik soudní, abyste odlišili, co je soukromá a co veřejná informace a podle toho vybrali správný informační kanál - nejen, že je to slušné vůči těm, kterým tyto informace patří (veřejnosti), ale navíc i praktické - sledovat tisíce úředních webů je jednodušší, než sledovat miliony soukromých stránek a uživatelských profilů. 

Comments:

Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)

Please type the letters and numbers shown in the image.Captcha CodeClick the image to see another captcha.