Vládní šachy aneb vítěz v nedohlednu

Posted by hmm on April 19, 2012

Budeme-li věřit médiím, pak se neodvratně blíží konec vlády ODS, TOP 09 a VV. Ministři Věcí veřejných plánují odchod z vlády. Předseda vlády (ODS) v TV nevypadá, že by je chtěl při odchodu jakkoli zdržovat a spolu s ministrem financí (TOP 09) vidí východisko v předčasných volbách...

Nevím, do jaké míry stojí za současným rozkolem uvnitř koalice probíhající soudní pře Víta Bárty (VV) a s tím spojené spekulace o vlivu ODS a TOP 09 na puč uvnitř VV. Ponechme stranou neověřené komploty, podívejme se na to, kdo z celé situace může těžit.

Věci veřejné - řada lidí je přesvědčená, že odejdou-li z vlády, odejdou i z politické scény. Budou-li volby teď, VV pravděpodobně vítězem nebude. Bude-li však Vít Bárta u soudu očištěn, mohou VV dostat od voličů druhou šanci? Kdo ví... Já si to osobně nemyslím. Pokud však ano, pak se zdá být logickým tahem ODS i TOP 09 chtít předčasné volby co nejdříve - někdo asi tuší, jak celá kauza dopadne.

TOP 09 - momentálně asi nejvíce těží na "módnosti", ale je vrtkavá móda tou nejbezpečnější pojistkou proti pádu voličských preferencí? Řada lidí je znechucena Kalouskovou reformou, ale z velké části to jsou lidé, kteří by volební lístek TOP 09 stejně nikdy do urny nehodili, takže na jejich názorech TOPce záležet příliš nemusí - a nezáleží. Na druhou stranu jsou tu pravicově orientovaní voliči, kteří měli před posledními volbami pocit, že se vedle "tak trochu pravicově impotentní" ODS konečně objevila pravicová strana. Zvyšování daní a snaha zavést různé sazby daně z příjmů i těmto voličům pomalu snímá řůžové brýle. Domnívám se, že ani TOP 09 si ve volbách (budou-li letos) nepolepší.

ODS - vnímám jako stranu nejvíce prohrávající. Budou-li letos volby, bude se ODS pravděpodobně pokoušet hrát dvě tradiční karty "mobilizační" proti komunistům (KSČM) a socialistům (ČSSD) a "euroskeptickou". Nevěřím však, že by na tuto strategii získala mnoho hlasů. Na jednu stranu premiéra Nečase chápu, že se nechce nechat vydírat VV, na druhou by měl počítat s tím, že se do Strakovy akademie již nepodívá. Nepopulární, byť možná nezbytná ekonomická reforma ODS na popularitě nepřidá, prapodivné propojení s podnikatelskými skupinami hlasy navíc ubere. O politikařením znechucených voličích nemluvě.

Cesta k vládě se tak otevírá opozici, která žel bohu nenabízí žádnou alternativu - alespoň hledáme-li mezi parlamentními stranami.

Troufám si věštit, že pokud letos budou volby do Poslanecké sněmovny, bude voličská účast historicky nejmenší. Lidé mají až příliš často pocit, že není koho volit. Ať "nahoře" sedí Petr či Pavel, pramálo mu záleí na tom, co se děje "dole". Kdo bude tedy vítězem? Jako již tradičně NIKDO! Prohrají všichni - politici, ale bohužel i voliči.

(autor: Reith, duben 2012)

Comments:

Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)

Please type the letters and numbers shown in the image.Captcha CodeClick the image to see another captcha.