Slyšeli jste to?

Posted by admin on June 20, 2012

V noci z neděle 17. června 2012 na pondělí bylo takřka nemožné na plzeňských Slovanech (a pravděpodobně nejen tam) přeslechnout ohlušující lomoz neznámého původu - a to i po 23. hodině.

Video na youtube bylo nasnímáno nedaleko Jiráskova náměstí.

Coby hlukem postižený občan jsem se obrátil na Obvodovou služebnu Městské policie telefonicky na číslo uvedené na webu bezpečné město, ale bezvýsledně. Telefon nikdo nezvedl. Zasedl jsem tedy k internetu a oslovil služebnu e-mailem.

Poté jsem se oblékl a šel zdroj onoho hluku hledat. Nebylo to zcela jednoduché, protože se zvuk odrážel mezi budovami a chvílemi se zdálo, že je intenzivnější z jedné a záhy z opačné strany. Spíše intuitivně jsem nabral směr k Hlavnímu nádraží, kde jsem předpokládal nějakou demolici.

Když jsem došel až na most Nad nádražím, všiml jsem si unikající páry z teplárny na Doubravce. Výrony páry se časově schodovaly s oním do té doby záhadným zvukem a já váhal už jen, zda jde pára z teplárny či z pivovaru.

Šel jsem tedy až k vjezdu do pivovaru naproti Hornbachu a poklepal na okénko vrátnému, který mi potvrdil, že jde o páru z teplárny. Hledal jsem druhý den na webu Plzeňské teplárenské nějakou zprávu, na webech města Plzně, ČT, ČRo - a nikde ani zmínka!

Do toho mi přišla odpověď od Městské policie, ze které vyplynulo, že hluk nikdo jiný nehlásil a na jaké číslo, že jsem se to nedovolal. Překvapilo mne, že na služebně MP nic slyšet nebylo, ale kdo ví, jak si větry dokáží se zvuky pohrát...

Nakonec jsem si řekl, proč chodit ke kovářičkovi, když mohu napsat kováři a dotázal jsem se přímo Plzeňské teplárenské a odpověď dorazila: "Na noční směně z neděle na pondělí došlo na PT,a.s. k mimořádnému provoznímu stavu, kdy byla v provozu pouze protitlaká turbina TG1 která byla zařazena v dálkovém řízení z ČEPS,a.s. Praha a vzhledem k velkému nedostatku elektřiny v ES byla provozována na téměř max. elektrický výkon (65 MW). Současně s tím došlo v nočních hodinách k poklesu množství oběhové vody přes základní ohřívák TG1 a k poklesu odběru technologické páry přes regulovaný odběr TG1 což mělo za následek, že docházelo k nárůstům tlaku v regulovaném odběru až na hodnoty, kdy začíná otevírat pojišťovací ventil na redukční stanici a to bylo příčinou velkého hluku v nočních hodinách za což se omlouváme. Jednalo se o mimořádný stav, ke kterému by nemělo docházet. Na PT,a.s. jsme učinili taková opatření, aby se to již neopakovalo."

S odpovědí jsem spokojen. Jsem rád, že to nebylo nic plánovaného, nic co by se mělo opakovat nějak často a líbila se mi i omluva, na kterou byste u jiných městských organizací - například Obytná zóna Sylván - čekali marně.

Neodpustím si však pár poznámek:

1. proč někdo z Plzeňské teplárenské okamžitě neinformoval Městskou policii, aby ta mohla poté informovat případné zvědavce jako jsem já?

2. proč na webu Plzeňské teplárenské následující dny nebyla o ničem ani zmínka?

3. k čemu je na Obvodové služebně MP telefon, který nikdo nezvedá?

Celá má noční anabáze má však pro mne osobně i jedno nesmírně příjemné zjištění - nebyl jsem v ulicích sám! Hluk páry přeci jen zvedl od televizních obrazovek pár lidí, kteří se stejně jako já vydali hledat zdroj. Pídili se, chtěli znát odpověď...

Václav Reithmaier

Comments:

Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)

Please type the letters and numbers shown in the image.Captcha CodeClick the image to see another captcha.