Volby 2012

Posted by admin on October 8, 2012

S blížícími se volbami se to v mém okolí hemží bilboardy a letáky jednotlivých politických stran. Pojďme se na některé z nich blíže podívat.

Desatero krajského volebního programu KSČM

Při pohledu na komunistické "desatero" se nemohu zdržet lehkého úsměvu. Zrovna nástupnická strana předlistopadové KSČ nazve program "desaterem"... Nebylo by lepší devatero? Řemeslo či koření by mi přišlo komunistům blíže než deset božích přikázání... ale pojďme k programu...

"Prvořadým zájmem je rovnoměrný rozvoj území celého kraje a spokojenější život jeho obyvatel," píše se v prvním bodě desatera. Proti spokojenějšímu životu obyvatel nic nenamítám, i když vím, že každý onu spokojenost uvidí v něčem jiném. Co je však naprostou hloupostí je rovnoměrný rozvoj území celého kraje.

Jsou regiony, které mají lepší dispozice pro zemědělskou výrobu, jsou regiony, které jsou vhodnější pro turistiku a další třeba pro průmysl... a každé z těchto odvětví se vyvíjí nikoli v závilosti na přáních politiků, ale na různých okolnostech - na situaci na světových trzích, na počasí, na měnovém kurzu apod. Chtít rovnoměrný rozvoj celého ůzemí kraje je stejné, jako chtít rovnoměrné dešťové srážky...

Dalších 9 bodů začíná slovy: "Budeme podporovat..." Bohužel v dalším textu nezjistíte, jak budou komunisté podporovat třeba "potírání zločinu a korupce" nebo "zpracování koncepce zdravotnictví kraje". Podpora může mít různé formy - jak chce podporovat to či ono KSČM ale z letáku jasné není.

V bodě č. 3 to už už začíná vypadat, že nějaké konkrétní řešení KSČM nabídne: "Řešení vidíme ve změně způsobu financování krajských zdravotnických zařízení MZ..." ale konkrétní "změnu" v letáku hledáte marně. Změny mohou nabývat rozličných podob a program by mne měl alespoň rámcově navigovat, kudy chce ta či ona strana jít... zde to nevidím, a to i přes slova vedoucího kandidáte pana Ing. Karla Šidla: "Rozdíl mezi jednotlivými subjekty, ucházejícími se o vaši přízeň, je nejen ve způsobu předložení volebního programu, ale zejména v obsahu."

 

SUVERENITA jediná strana se zdravým rozumem

Leták Suverenity má také 10 bodů. Leták obsahuje v porovnání s desaterem KSČM méně "vaty", ale současně více "plácnutí do vody" - nevím, jak lépe nazvat výkřiky typu: "zastavíme likvidaci krajského zdravotnictví" - někdo likviduje zdravotnictví? nebo "Proč rušit nemocnice, když se ušetřené peníze stejně rozkradou?" - jestli někdo ví o nějakém rozkrádání, měl by podat trestní oznámení, jinak jde o plácnutí do vody...

Jediné dva body bych považoval za programový obsah: "nebudeme rušit venkovské školy" a "ponecháme pouze jednu veřejnoprávní pojišťovnu" - z nichž ten prvně uvedený do kompetence kraje spadá, zatímco ten druhý nikoliv.

SPOZdravem

Jediný leták, ze kterého mohu opravdu něco vyčíst jsou noviny Strany práv občanů - Zemanovci.

Nemusím sice souhlasit se vším - například nechápu, proč by "lístek koupený v autobuse v Domažlicích musel platit třeba až do nemocnice na Lochotíně" - ale musím uznat, že po přečtení těchto novin tuším, kam strana směřuje.

Bohužel nemohu s klidným svědomím hodit do volební urny hlas pro stranu, která si do názvu dala příjmení politika, jenž z mého pohledu nemalou měrou přispěl ke zhrubnutí a zvulgárnění české politiky.

Volit půjdu, ale...

Volit některou z velkých stran z mého pohledu nemá smysl - velká koalice na plzeňské radnici (ČSSD a ODS) - mi to jen potvrzuje, a tak vezmu 3 hlasovací lístky, na které napíši: "není koho volit :-(" a vhodím je do urny. Můj hlas tak bude neplatný, ale dám tím jasně najevo, že nejsem ten, kterému je zatěžko zvednout se z gauče a jít volit, a jednou, až bude koho volit, budu zase volit platně.

Pokud je pravdou, že za neplatné hlasy politické strany nedostanou ani korunu ze státního rozpočtu /narozdíl od příspěvků za voliče, kteří k volbám nešli/, pak je to příjemný bonus navíc.

autor: Ing. Václav Reithmaier

Comments:

Posted by RR on
Pro zajímavost - tolik dostaly politické strany ze státního rozpočtu v roce 2011:
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/politicke_strany_68113.html
Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)

Please type the letters and numbers shown in the image.Captcha CodeClick the image to see another captcha.