Slyšeli jste to?

Posted by admin on June 20, 2012

V noci z neděle 17. června 2012 na pondělí bylo takřka nemožné na plzeňských Slovanech (a pravděpodobně nejen tam) přeslechnout ohlušující lomoz neznámého původu - a to i po 23. hodině.

Video na youtube bylo nasnímáno nedaleko Jiráskova náměstí.

Coby hlukem postižený občan jsem se obrátil na Obvodovou služebnu Městské policie telefonicky na číslo uvedené na webu bezpečné město, ale bezvýsledně. Telefon nikdo nezvedl. Zasedl jsem tedy k internetu a oslovil služebnu e-mailem.

Poté jsem se oblékl a šel zdroj onoho hluku hledat. Nebylo to zcela jednoduché, protože se zvuk odrážel mezi budovami a chvílemi se zdálo, že je intenzivnější z jedné a záhy z opačné strany. Spíše intuitivně jsem nabral směr k Hlavnímu nádraží, kde jsem předpokládal nějakou demolici.

Když jsem došel až na most Nad nádražím, všiml jsem si unikající páry z teplárny na Doubravce. Výrony páry se časově schodovaly s oním do té doby záhadným zvukem a já váhal už jen, zda jde pára z teplárny či z pivovaru.

Šel jsem tedy až k vjezdu do pivovaru naproti Hornbachu a poklepal na okénko vrátnému, který mi potvrdil, že jde o páru z teplárny. Hledal jsem druhý den na webu Plzeňské teplárenské nějakou zprávu, na webech města Plzně, ČT, ČRo - a nikde ani zmínka!

Do toho mi přišla odpověď od Městské policie, ze které vyplynulo, že hluk nikdo jiný nehlásil a na jaké číslo, že jsem se to nedovolal. Překvapilo mne, že na služebně MP nic slyšet nebylo, ale kdo ví, jak si větry dokáží se zvuky pohrát...

Nakonec jsem si řekl, proč chodit ke kovářičkovi, když mohu napsat kováři a dotázal jsem se přímo Plzeňské teplárenské a odpověď dorazila: "Na noční směně z neděle na pondělí došlo na PT,a.s. k mimořádnému provoznímu stavu, kdy byla v provozu pouze protitlaká turbina TG1 která byla zařazena v dálkovém řízení z ČEPS,a.s. Praha a vzhledem k velkému nedostatku elektřiny v ES byla provozována na téměř max. elektrický výkon (65 MW). Současně s tím došlo v nočních hodinách k poklesu množství oběhové vody přes základní ohřívák TG1 a k poklesu odběru technologické páry přes regulovaný odběr TG1 což mělo za následek, že docházelo k nárůstům tlaku v regulovaném odběru až na hodnoty, kdy začíná otevírat pojišťovací ventil na redukční stanici a to bylo příčinou velkého hluku v nočních hodinách za což se omlouváme. Jednalo se o mimořádný stav, ke kterému by nemělo docházet. Na PT,a.s. jsme učinili taková opatření, aby se to již neopakovalo."

S odpovědí jsem spokojen. Jsem rád, že to nebylo nic plánovaného, nic co by se mělo opakovat nějak často a líbila se mi i omluva, na kterou byste u jiných městských organizací - například Obytná zóna Sylván - čekali marně.

Neodpustím si však pár poznámek:

1. proč někdo z Plzeňské teplárenské okamžitě neinformoval Městskou policii, aby ta mohla poté informovat případné zvědavce jako jsem já?

2. proč na webu Plzeňské teplárenské následující dny nebyla o ničem ani zmínka?

3. k čemu je na Obvodové služebně MP telefon, který nikdo nezvedá?

Celá má noční anabáze má však pro mne osobně i jedno nesmírně příjemné zjištění - nebyl jsem v ulicích sám! Hluk páry přeci jen zvedl od televizních obrazovek pár lidí, kteří se stejně jako já vydali hledat zdroj. Pídili se, chtěli znát odpověď...

Václav Reithmaier

0 Comments Read full post »

Pro koho?

Posted by admin on May 28, 2012

Po přečtení článku na iDnes v listopadu 2011 si možná mnozí Plzeňané řekli, že se konečně investují peníze do něčeho rozumného - 5,5 miliónu Kč na výrobu a montáž infopanelů na zastávkách MHD.

Záměr byl možná bohulibý, ale výsledek? Posuďte sami...

zkoumaná zastávka: Habrmannova, Plzeň Slovany

Ve směru do centra je panel umístěn zhruba do poloviny ostrůvku zastávky. Je opatřen jedním displejem, který je nasměrován k ceduli s jízdními řády. Informace na panelu si přečtou pouze ti cestující, kteří jsou v přední části ostrůvku - tedy ti, kteří jen ztěží mohou spoj zmeškat, a kteří mají po ruce všem dobře známý papírový jízdní řád. Mizivou přidanou hodnotou pro tyto cestující je tak aktuální čas zobrazený na panelu vpravém horním rohu a vypočítaný rozdíl mezi jízdním řádem a aktuálním časem. Přínosem tak snad budou aktuální informace z dispečinku PMDP - (v případě zpoždění, výluk, nehod) pravděpodobně v místě, kde dnes čtete nápis "testovací provoz". Proč panel nemá displej i pro druhou část zastávky je však nepochopitelné.

Oproti tomu lidé na zastávce ve směru z centra hledí na panel s 2 displeji umístěný na protějším chodníku. To, že zadní stranu info panelu nemá možnost takřka nikdo sledovat, zjevně nikoho netrápí. Ve výhledu na panel totiž brání stromy (snad je kvůli tomu někdo nenechá porazit) - viz obrázek.

slovany.jpg

Navíc je velmi diskutabilní, zda informace z přední strany panelu může většina lidí na zastávce ve směru na Světovar přečíst. Text je příliš malý na to, aby to pohodlně šlo - s každým dalším metrem je nečitelnější.

Shrnutí: Ze 3 displejů v okolí tramvajové zastávky Habrmannova je jeden takřka nečitelný kvůli okolní vegetaci; druhý mohou sledovat jen ti, co bezvadně vidí a třetí vidí jen lidé stojící na přední polovině zastávky (a to si ještě odmyslete první metr dva, kde byste si dříve vyvrátili krk i to, že Vám ve výhledu zčásti překáží přístřešek pro cestující). To je slušný výkon i na Plzeň!

Zůstáva tak jediná otázka. Pro koho byly tyto info panely zhotoveny? Pro cestující? Těžko... Pro dodavatele systému? Pro zprostředkovatele zakázky? Možná... to by dávalo větší smysl.

Jaké zkušenosti máte s infopanely Vy? Míjíte je bez povšimnutí nebo jsou Vám opravdu k užitku? Neposloužily by panely nakonec lépe někde jinde? V případě zastávky Habrmannova například u východu z bazénu - "mám dobíhat tramvaj nebo ještě stihnu WC"?

0 Comments Read full post »

Na Ulici

Posted by admin on May 18, 2012

Oblíbený festival Na Ulici po 18 letech končí, aby jej nahradil nový festival Živá ulice. Důvodem je prý klesající úroveň festivalu.

Představte si, že jste majitel firmy, která má na trhu zavedený produkt s lokálně známým logem, pěkně zpracovaným webem a především dobrým jménem. Produkt, který řada lidí vyhlíží, těší se na něj a je schopná kvůli němu obětovat to nejcennější, co má - volný čas.

Jednoho dne jako majitel zjistíte, že si váš produkt nevede tak, jako před lety. Co uděláte? Ukončíte jeho produkci a pokusíte se díru na trhu zaplnit jiným produktem? Máte-li všech pět pohromadě, tak asi ne...

Na místě by spíše byla důkladná analýza stavu. Co se změnilo? Změnil se zákazník a jeho preference? Pokud ano, jak? Došlo ke změnám ve financování produktu ze strany firmy - ať už jde o financování produkce nebo propagace? Změnil se realizační tým? Pokud ano, který z týmů měl nejlepší výsledky? Atd. atd...

Teprve poté, co znám odpovědi na výše uvedené otázky, bych měl dělat konečná rozhodnutí!

Přemýšlejme, když už to (zjevně) nedělají páni a paní radní...

 


 

poznámka: Obnovení festivalu Na Ulici se tímto zařazuje mezi programové cíle HM! v Plzni.

13 Comments Read full post »

Plzeň v čele světového žebříčku...

Posted by admin on May 14, 2012

Jste plzeňský patriot a po přečtení titulku Vám srdce radostně poskočilo v hrudi? Možná předčasně!

Řeč totiž není o žádném mimořádném sportovním výsledku, ani nejde o anketu oblíbených turistických destinací - jde o rakovinu jater a blízkého okolí...

Statistika nuda je, má však cenné údaje - Česká republika je bezesporu jednička:

cr.jpg

 

A v rámci ČR je dlouhodobou jedničkou Plzeňský kraj (data z let 1977 - 2009):

plzen2.jpg

 

Samozřejmě, data jsou jedna věc a jejich interpretace věc druhá. Třeba je u nás stejné procento nemocných jako kdekoli jinde, jen máme lepší diagnostiku... a třeba taky ne. Třeba to souvisí s pitnou vodou, která v Plzni nesplňuje přísné limity a tak dostala vodárna výjimku - viz článek: http://www.nase-voda.cz/plzen-shani-penize-na-rekonstrukci-upravny-vod-ve-vode-roste-obsah-pesticidu/ nebo je to pitím piva - v Plzni Prazdroj, Gambrinus, na jihu Čech pak Budvar... a nebo je to úplně jinak.

Ptejme se! Politiků, lékařů, úřadů... a hlavně - vyžadujme odpovědi!

3 Comments Read full post »

Vládní šachy aneb vítěz v nedohlednu

Posted by hmm on April 19, 2012

Budeme-li věřit médiím, pak se neodvratně blíží konec vlády ODS, TOP 09 a VV. Ministři Věcí veřejných plánují odchod z vlády. Předseda vlády (ODS) v TV nevypadá, že by je chtěl při odchodu jakkoli zdržovat a spolu s ministrem financí (TOP 09) vidí východisko v předčasných volbách...

Nevím, do jaké míry stojí za současným rozkolem uvnitř koalice probíhající soudní pře Víta Bárty (VV) a s tím spojené spekulace o vlivu ODS a TOP 09 na puč uvnitř VV. Ponechme stranou neověřené komploty, podívejme se na to, kdo z celé situace může těžit.

Věci veřejné - řada lidí je přesvědčená, že odejdou-li z vlády, odejdou i z politické scény. Budou-li volby teď, VV pravděpodobně vítězem nebude. Bude-li však Vít Bárta u soudu očištěn, mohou VV dostat od voličů druhou šanci? Kdo ví... Já si to osobně nemyslím. Pokud však ano, pak se zdá být logickým tahem ODS i TOP 09 chtít předčasné volby co nejdříve - někdo asi tuší, jak celá kauza dopadne.

TOP 09 - momentálně asi nejvíce těží na "módnosti", ale je vrtkavá móda tou nejbezpečnější pojistkou proti pádu voličských preferencí? Řada lidí je znechucena Kalouskovou reformou, ale z velké části to jsou lidé, kteří by volební lístek TOP 09 stejně nikdy do urny nehodili, takže na jejich názorech TOPce záležet příliš nemusí - a nezáleží. Na druhou stranu jsou tu pravicově orientovaní voliči, kteří měli před posledními volbami pocit, že se vedle "tak trochu pravicově impotentní" ODS konečně objevila pravicová strana. Zvyšování daní a snaha zavést různé sazby daně z příjmů i těmto voličům pomalu snímá řůžové brýle. Domnívám se, že ani TOP 09 si ve volbách (budou-li letos) nepolepší.

ODS - vnímám jako stranu nejvíce prohrávající. Budou-li letos volby, bude se ODS pravděpodobně pokoušet hrát dvě tradiční karty "mobilizační" proti komunistům (KSČM) a socialistům (ČSSD) a "euroskeptickou". Nevěřím však, že by na tuto strategii získala mnoho hlasů. Na jednu stranu premiéra Nečase chápu, že se nechce nechat vydírat VV, na druhou by měl počítat s tím, že se do Strakovy akademie již nepodívá. Nepopulární, byť možná nezbytná ekonomická reforma ODS na popularitě nepřidá, prapodivné propojení s podnikatelskými skupinami hlasy navíc ubere. O politikařením znechucených voličích nemluvě.

Cesta k vládě se tak otevírá opozici, která žel bohu nenabízí žádnou alternativu - alespoň hledáme-li mezi parlamentními stranami.

Troufám si věštit, že pokud letos budou volby do Poslanecké sněmovny, bude voličská účast historicky nejmenší. Lidé mají až příliš často pocit, že není koho volit. Ať "nahoře" sedí Petr či Pavel, pramálo mu záleí na tom, co se děje "dole". Kdo bude tedy vítězem? Jako již tradičně NIKDO! Prohrají všichni - politici, ale bohužel i voliči.

(autor: Reith, duben 2012)

0 Comments Read full post »

Nevěřte všemu na webu MMP

Posted by hmm on February 8, 2012

Na první pohled by se o webu Magistrátu města Plzně dalo říci, že je přehledný a občan, který hledá, nakonec i najde. Na pohled druhý je nutno dodat, že ne vše, co najde, je pravdivé...

Řekněme, že jste se přestěhovali a chcete si tento údaj změnit také v občanském průkazu - některé instituce (například banky) Vám totiž nezmění trvalé bydliště bez toho, abyste jim ukázal toto nové bydliště v OP, a i když jim uvedete novou adresu alespoň coby korespondenční, jsou Vám schopny poslat některé písemnosti na novou adresu a některé na tu původní.

Řekněme, že jste občan, který neponechává nic náhodě a nechce na úřad dorazit s tím, že mu něco chybí a bude muset na úřad znovu - a podíváte se na web svého magistrátu, zda tam o dané problematice nenajdete nějaké důležité informace.

Řekněme, že se na webu zorientujete a hned z hlavní stránky přejdete na stránku "Vyřiďte si na úřadu" a jako první objevíte podrobnosti k vydávání OP. Skvělé!

Řekněme, že zajdete ještě dál a kliknete na odkaz "Celé znění postupu řešení této situace" a zobrazíte soubor "OSC_11-10-vydani_OP.doc", ve kterém se dočtete, že na úřadě máte předložit mimojiné 1 fotografii - a už víte, že Vás nemine cesta k fotografovi.

Řekněme, že si naplánujete cestu k fotografovi pár dní před plánovanou návštěvou úřadu a od fotografa se dozvíte, že je vše jinak. On Vás klidně vyfotí, ale do ruky žádnou fotografii nedostanete - on ji elektronicky úřadu pošle. Nebo je to ještě jednodušší - zajdete na úřad a tam si Vás vyfotí sami.

No řekněte, neměla by autorka daného postupu řešení této situace (pravděpodobně paní Minaříková) dostat od každého pomíleného občana alespoň jednu na holou?

Kam vlastně takto získané elektronické fotky padají? Jak dlouho se archivují? Kdo k nim má přístup? Nemůže takovouto databázi někdo zneužít? Nebyly fotografie v papírové podobě v zaprášených archivech střeženy lépe? Přemýšlejme...
(autor: HM!, únor 2012)

3 Comments Read full post »

Anketa

Posted by admin on February 5, 2012

Myslíte si, že by měla existovat možnost alespoň provizorní STK v rámci celé EU?
Ne, je to zbytečné.
Možná by to stálo za úvahu.
Ano, je to dobrý nápad.

STK v EU

Posted by hmm on January 24, 2012

Mám kamarádku, která má přítele Francouze - říkejme mu třeba podle francouzského prezidenta Nicolas. Mají spolu malou dcerku a žijí trvale ve Francii.

Jednoho krásného dne se rozhodli, že se vypraví ukázat vnučku babičce do Čech Nikolasovým autem registrovaným ve Francii. Dorazili v pořádku, babička byla z vnučky nadšená a tak si mladá maminka prodloužila pobyt ve své domovině, zatímco Nikolas odjel autobusem zpět.

Utekl nějaký ten týden a kamarádka s překvapením zjistila, že auto jejího drahého má propadlou STK. Dotazováním zjistila, že v ČR nelze STK na automobil registrovaný mimo ČR provést. Neexistuje dokonce ani nějaká přechodná STK - řekněme na 3 dny.

Jedinou variantou (nechce-li riskovat pokutu a jet s propadlou STK) je odtah vozidla do Francie.

Vina je bezesporu na straně Nikolase a kamarádky. On měl zajet na STK včas, ona měla platnost STK zkontrolovat - ale ruku na srdce, kdo z nás před jízdou auto takto prověřuje...

Na druhou stranu je naprosto nelogické, aby nešlo kdekoli v EU prodloužit STK. Jestliže na našich silnicích běžně jezdí automobily zahraničních návštěvníků kontrolované v SRN, Rakousku, na Slovensku apod. a nikdo po řidičích nevyžaduje při vstupu na naše území další kontrolu technického stavu vozidla, lze předpokládat, že uznáváme STK jiných zemí - stejně jako jiné země nespochybňují naše kontroly.

Proč tedy nelze zkontrolovat automobil kdekoli - pro začátek - v rámci EU? Bylo by příliš administrativně náročné vstupovat do registrů vozidel jiných států či dokonce vybudovat jeden centrální? Jde o ochranu dat? Nebo jde o peníze? Bojí se někdo, že by pro levnější STK lidé z celé Evropy jezdili například do Polska? Dobrá!

Řekněme, že od každého je kus pravdy. Proč ale neexistuje nějaká dočasná - pár dní trvající - STK, která by řidičům umožnila bez stresu dojet domů? Vždyť něco podobného se může stát každému. Pojedete někam na dovolenou, něco se tam "semele", pobyt si budete muset neplánovaně prodloužit třeba i o měsíce a co pak? Kdo z Vás bude myslet v nějaké krizové situaci na STK?

Dočasnou STK by přitom vydělali všichni - vyjma odtahových služeb. Řidičům by ubyl stres, STK v ČR by si vydělala za přechodnou STK, francouzká STK by o zisk nepřišla, do ovzduší by se dostalo méně splodin (auto odtahovky musí jet tam i zpět)...
(autor: Reith, leden 2012)

4 Comments Read full post »

Štědrá Plzeňská teplárenská

Posted by hmm on January 5, 2012

Před koncem roku 2011 se mi do ruky dostal takřka půlmetrový kalendář Plzeňské teplárenské - dodavatele tepla do drtivé většiny bytů v Plzni, které mají ústřední topení. Dodavatele tepla, který je v majetku města Plzně. Dodavatele, v jehož orgánech sedí regionální politici...


Na dvanácti listech se dozvíte, co všechno finančně podpořila Plzeňská teplárenská. Na první pohled samé bohulibé projekty - podpora sportu, medicíny, kultury. Na pohled druhý tak trochu podraz. Podraz na všechny platící zákazníky Plzeňské teplárenské - to jejich peníze dodavatel tepla velkoryse přerozděluje a pak svou "bohulibou" činnost za další peníze prezentuje - krásné fotky, skvělý tisk.

Že je správné, aby podniky přispívaly na kulturu, sport apod?

Jistě, lze to pochopit u soukromého vlastnictví, kde se vlastníci dobrovolně vzdávají svého zisku...

A že je správné, aby se svou dobročinností firmy seznamovaly své okolí?

Jistě, lze to pochopit jako nástroj propagace těch společností, jejichž produkt či službu si zákazníci dobrovolně vybírají - ale mohu si vybrat, kdo mi dodá horkou vodu do topení?

Přemýšlejme...
(autor: Reith, prosinec 2011)

3 Comments Read full post »

PF 2012

Posted by hmm on December 26, 2011

pfmysli.jpg

997 Comments Read full post »